Dlaczego młodzież sięga po narkotyki? - rozmowa z Małgorzatą Szbubkowską
- Mateusz Stawicki - Także.pl
- 5 mar 2015
- 3 minut(y) czytania

Z badań prowadzonych od 1992 roku wynika, że chłopcy mają kontakt z narkotykami częściej niż dziewczęta. W roku 2013 24% uczniów i 10% uczennic odpowiedziało twierdząco na pytanie o używanie nielegalnych substancji. W roku 2010 sięganie po narkotyki zadeklarowało 20% chłopców i 10% dziewcząt.
W roku 1994 co piąty respondent (22%) wiedział, od kogo lub gdzie można kupić narkotyki, w 2003 roku – już niemal połowa (49%). Jednak od tego czasu maleje odsetek uczniów mających wiedzę o miejscach oferowania narkotyków. W roku 2008 zwiększyła się natomiast (do 40%) grupa młodych ludzi deklarujących, że nie wiedzą, gdzie można kupić narkotyki. W roku 2013 odsetek takich wskazań utrzymał się na podobnym poziomie (41%).
Co jedenasty badany otrzymał w 2013 roku propozycję dotyczącą amfetaminy (9% – tak samo jak w 2010 roku). Porównując wyniki badań z roku 2010 i 2013, należy zauważyć wzrost odsetka badanych, którym proponowano marihuanę, i spadek odsetka dotyczącego „dopalaczy”.
W roku 2013 aż 88% uczniów, miało kontakt z narkotykami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, takie informacje podaje Centrum Badania Opinii Społecznej.
Także: Czym jest uzależnienie?
Małgorzata Szczubkowska: Uzależnienie to choroba, objawia się odczuwalnym przez osobę przymusem zażywania określonych substancji, mogą one wywoływać skutki niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Zasadniczą jego cechą jest utrata kontroli nad zachowaniami i popędami, co prowadzi do poszukiwania kontaktu z substancją uzależniającą i silną potrzebą jej zażywania. Głównym objawem uzależnienia jest utrata kontroli, zaniedbanie dotychczasowych obowiązków, pogorszenie relacji z bliskimi, straty materialne itp.
Także: Co może być przyczyną uzależnień, dlaczego młodzież sięga po narkotyki?
Przyczyn uzależnienia jest wiele, są to zależności genetyczne, wzorce rodzinne, wpływ środowiska rówieśniczego, chęć popisania się, odnalezienia się w nowym środowisku. Osoby które nie mają żadnych pasji, mają niskie poczucie wartości, niską odporność na stres, są bardziej narażone na uzależnienia. Poprzez zażywanie środków psychoaktywnych młodzi ludzie chcą podwyższyć swoją wartość, jest to oczywiście chwilowe, ale dla nich jest to ważne, chcą w ten sposób poprawić swoje relacje partnerskie, ponieważ stają się bardziej odważniejsi myślą ze bardziej interesujący.
Także: Jak rodzice mogą rozpoznać pierwsze objawy uzależnienia ?
Rodzice powinni zwrócić szczególnie uwagę na swoje pociechy w wieku adolescencji czyli tzw. dojrzewania. Głównym symptomem który może zacząć ich martwić jest nagła zmiana środowiska rówieśniczego przez ich dziecko, lub całkowite izolowanie się, zmienne nastroje od euforii po agresję, nadpobudliwość psychoruchowa lub wyciszenie, utrata dotychczasowych zainteresowań, pasji, zaniedbywanie obowiązków, narastające problemy w szkole, często zaczynają ginąć rzeczy z domu lub pieniądze. Dlatego bardzo ważne jest budowanie w każdym poczucia wartości, pielęgnowanie więzi rodzinnych i relacji z dziećmi. Motywowanie do rozwijania pasji oraz wspierania dziecka na co dzień w tych działaniach.
Także: Jak mają zareagować rodzice widząc pierwsze niepokojące objawy uzależniona i gdzie mogą zwrócić się o pomoc?
W Kołobrzegu mamy dużo punktów, do których mogą się zgłaszać osoby uzależnione czy ich rodzina. Nasze miasto posiada certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień tak w dziedzinie alkoholu jak i narkotyków, jest wiele miejsc do których można się zgłosić np. Poradnia Uzależnień na Kniewskiego, Łopuskiego w szpitalu, punkty konsultacyjne w Podczelu i Radzikowie oraz instytucje pozarządowe tj. np. Stowarzyszenie Kropka – Wolni Od Uzależnień, Stowarzyszenie Feniks i inne.
Sukces leczenia polega na tym, żeby terapeuta znalazł wspólny język, więź terapeutyczną z uzależnionym. A sam pacjent musi mieć chęć i wolę do uporania się z uzależnieniem. Ważnym elementem jest też wsparcie ze strony rodziny, motywowanie i zachęcanie do walki z uzależnieniem. Stowarzyszenie Kropka dzięki wsparciu miasta dostało dofinansowanie z budżetu Gminy Miasta Kołobrzeg na działania skierowane do dzieci/młodzieży oraz ich rodziców zapobiegające uzależnionym. Cyklicznie będą odbywały się warsztaty wczesnej interwencji FRED dla młodzieży, która miała pierwszy kontakt z narkotykami oraz Szkoła dla Rodziców.
Także: Czy zdarzają się próby samobójcze wśród uzależnionych?
Próby samobójcze mogą być powiązane pośrednio z uzależnieniem od środków psychoaktywnych. Narkotyki zmieniają postrzeganie rzeczywistości, wywołują halucynacje i powodują czasami choroby psychiczne. Trudności z tym związane mogą prowadzić do problemów emocjonalnych, depresji co w efekcie skutkować może zachowaniami suicydalnymi ,dlatego w leczeniu uzależnień bardzo dużą rolę spełnia diagnoza psychiatryczna.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Mateusz Stawicki/ Także.pl
Wywiad pochodzi z marcowego wydania miesięcznika "gazeta Także" (03/2015-11)
Comments