Nowy rok szkolny, nowe wyzwania
- mateuszstawicki
- 5 wrz 2014
- 3 minut(y) czytania

Rozmowa z Wiolettą Skowyra - dyrektor Zespołu Szkół w Kołobrzegu – Podczelu, o nowym roku szkolnym, sześciolatkach w pierwszej klasie i nowych podręcznikach Ministerstwa Edukacji Narodowej dla pierwszaków.
Także: To pierwszy rok szkolny, w którym część sześciolatków (urodzonych w pierwszej połowie 2008 r.) obowiązkowo pójdzie do I klas szkół podstawowych, czy jako szkoła jesteście na to przygotowani?
Oczywiście, że jesteśmy przygotowani. Sale są odpowiednio wyposażone, są kąciki tematyczne, miejsce do zabawy, dostosowane meble itd.
Także: Czy sześciolatki w szkole to rzeczywiście dobry pomysł, czy nie jest to zabieranie dzieciństwa w dzisiejszym zabieganym świecie?
Małe dziecko jest bardzo chłonne wiedzy, ciekawe świata, a szkoła i dobry nauczyciel są w stanie przybliżyć interesujące je zagadnienia w atrakcyjny sposób. Dziecko uczy się np. zachowań społecznych, współpracy w zespole, uczy się odpowiedzialności, nie boi się zadawania pytań na każdy temat i jest uczone przede wszystkim przez zabawę. Zwłaszcza w klasie pierwszej.
Także: W budynku szkoły mieści się przedszkole, podstawówka i gimnazjum czy trudno zgrać wszystko i wszystkich w całość?
Łatwo nie jest, ale sobie radzimy. Myślę, że z coraz lepszym skutkiem. W jednym pionie znajdują się oddziały przedszkolne i klasy I-III szkoły podstawowej. Dla wygody rodziców stworzyliśmy na parterze budynku nowe pomieszczenie, w którym działa świetlica szkolna, obok której funkcjonuje biblioteka i gabinet pedagogów szkolnych. Miło mi poinformować, że od tego roku szkolnego będzie także możliwość konsultacji z psychologiem.
Przedszkole działa w godzinach od 6.30 do 16.30, a szkoła dopiero od 7.00. czasem do 18.30-19.00. Jednak do gimnazjum przychodzi do nas coraz więcej uczniów spoza tzw. „rejonu”. W naszej szkole żaden uczeń nie jest anonimowy, a to jest bardzo ważne dla rodziców. Klasy nie są liczne, prowadzone są tzw. zajęcia „euro”- czyli dodatkowy język angielski. Nie ukrywam, że zaangażowanie nauczycieli, administracji i obsługi, to bardzo istotne elementy organizacji pracy szkoły, ale na szczęście w naszym Zespole Szkół takich osób nie brakuje.
Także: Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło darmowy podręcznik dla pierwszaków czy jest on lepszy niż dotychczasowe podręczniki w waszej szkole?
Trudno powiedzieć. Dopiero, gdy zakończy się cykl kształcenia oparty na tych podręcznikach będzie można dokonać ewaluacji i ocenić ich przydatność. Myślę, że w tym momencie trzeba zaufać specjalistom, którzy tworzyli nowy podręcznik.
Także: „Nasz elementarz” to podręcznik, który wraca do lat kiedy podręcznik był przekazywany z „brata na siostrę”. Czy uważa pani, że to dobry krok ministerstwa?
Tak, choćby ze względu na kontekst ekologiczny i ekonomiczny. Uważam, że to krok w dobrym kierunku. Mankamentem nowego podręcznika, w mojej opinii, jest cienka okładka.
Także: Jakie głosy wśród nauczycieli słyszy Pani o podręczniku ministerstwa?
No cóż, każda zmiana budzi swoisty niepokój i opór. Zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest to dobra idea, inni wręcz przeciwnie.
Także: Co trzeba jeszcze zmienić w systemie edukacji?
Hm… na ten temat moglibyśmy rozmawiać bardzo długo. Potrzeba jeszcze zmian na wielu płaszczyznach.
Także: Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, jakie czekają na uczniów tej szkoły?
Trzecioklasistów czeka tzw. trzecioteścik. Szóstoklasiści 1 kwietnia będą pisać sprawdzian w nowej formule, czyli z języka polskiego i matematyki oraz języka angielskiego, bez większych zmian odbędzie się egzamin po klasie III gimnazjum, ale pierwszy raz moi gimnazjaliści zmierzą się z oddzielnym egzaminem z języka angielskiego, by zdobyć certyfikat.
Wszyscy chętni uczniowie będą mogli zmierzyć swoje umiejętności i wiedzę w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych.
Wszystkim uczniom życzę: Powodzenia w nowym roku szkolnym, samych sukcesów i wiele uśmiechu, a rodzicom zadowolenia i satysfakcji, radości z każdego nawet najmniejszego osiągnięcia w rozwoju ich pociech , a także siły i cierpliwości, które niezbędne są we wspieraniu naszych dzieci w dążeniu do celu.
Także: Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Mateusz Stawicki
Comments